Pałac Wallenberg - Pachaly: historia Wrocławia


Z pałacami na Dolnym Śląsku bywa różnie, często mają się źle. Koszt i czas ich renowacji, sam pomysł na wykorzystanie przestrzeni przerastają inwestorów. Od kilku lat Uniwersytet Wrocławski próbował sprzedać Pałac Wallenberg - Pachaly i w końcu znalazł się kupiec. Chodźcie obejrzeć wnętrza Pałacu, normalnie tam tak z ulicy wejść nie można!


Langhans - architekt Prus i Niemiec


Jest taka rodzina, dzięki której zyskaliśmy kilka pocztówkowych wręcz widoków! Począwszy od Bramy Brandenburskiej, a skończywszy na Operze Wrocławskiej i Synagodze pod Białym Bocianem. Pałac Wallenberg-Pachaly to budynek zaprojektowany przez Carla Gottharda Langhansa i jego syna - Carla Ferdinanda Langhansa w XVIII wieku. Ich prace można obejrzeć też w mniejszych miastach Dolnego Śląska, takich jak Brzeg, Jelenia Góra czy Dzierżoniów.

Pałac Wallenberg-Pachaly we Wrocławiu


Jego budowę rozpoczęto w 1785 r., zakończono w 1787 przy ówczesnym końskim targu. Był przebudowywany, a najważniejszych zmian dokonano w 1810 r. Okazały klasycystyczny Pałac Wallenberg-Pachaly służył zarówno funkcjom mieszkalnym, jak i użytkowym. Parter był przestrzenią przedsiębiorstwa bankowo-handlowego. Znajdowały się tam kantor oraz ogromna sień, do której wjeżdżały  wozy z towarami. Na piętrze mieszkała rodzina Gideona von Wallenberg-Pachaly'ego.


Salon w owalnej sali kolumnowej to najbardziej reprezentacyjna część (tuż obok klatki schodowej). Oprócz stiuków i malowidła Philippa Antona Bartscha "Chronosa" znajdują się tam jeszcze wnęki z kolumnami jońskimi, a na zdjęciu widzicie też czworokątne słupki wokół kominka, zwieńczone popiersiem lub rzeźbą głowy inspirowane Hermami greckimi.


Co wyjątkowe w przypadku Wrocławia, II Wojna Światowa właściwie nie uszkodziła Pałacu w żaden sposób, ani z zewnątrz, ani wewnątrz. Zaadaptowano go później dla potrzeb biblioteki, a dokładniej opracowywania zbiorów i administracji. Przez kilka lat Uniwerstet Wrocławski starał się sprzedać Pałac, ale długo nie było chętnych. Aż tu nagle zwrot akcji. Kilka dni temu pojawiła się w mediach informacja, że nowym właścicielem została krakowska firma GEO. Za 14,7 mln złotych! Według planu zagospodarowania przestrzennego to miejsce można dedykować mieszkaniu lub usługom o wysokim standardzie.


Tutaj znajdziecie stare fotografie budynku.
Zdjęcia w Pałacu miałam okazję zrobić w trakcie zwiedzania w ramach Przeglądu Sztuki Survival w ubiegłym roku.

Pałac Wallenberg - Pachaly
ul. Szajnochy 10
Wrocław

zdjęcia: ja i Marta Gutsche

2 komentarze

  1. Ciekawe wnętrza, szkoda że niedostępne na co dzień.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zobaczymy, co zrobi inwestor, może część budynku będzie dostępna publicznie :)

      Usuń

Instagram

Mieszkanie w kamienicy. Theme by STS.