Kamienice z Nadodrza: Mikrogranty

Wrocław, Polska

Po raz drugi udało nam się z Jackiem złożyć projekt o uzyskanie Mikrograntu i go otrzymać! Tym razem zaproponowaliśmy kamienicowe działania na Nadodrzu – jednej z tych wrocławskich dzielnic, która kamienicami stoi! 

Zależało nam przede wszystkim na poczuciu kamienic w trzech perspektywach: historyczno-architektonicznej, renowacji miejsc, w których żyjemy oraz poznawania lokalnej okolicy i budowania relacji z otoczeniem.


Co zaplanowaliśmy?

Po pierwsze, plebiscyt na najpiękniejszą kamienicę na Nadodrzu. Najpierw mieszkańcy Wrocławia zgłaszali swoje typy, które potem poddaliśmy głosowaniu. Wygrała odnowiona kamienica z ul. Jagiellończyka 24!

Jeśli chcecie, możecie w Barbarze złapać pocztówki z nią (jeśli jeszcze są), albo pobrać tutaj plakat do samodzielnego druku:

Plakat z kamienicą

Ilustrację zwycięskiego budynku wykonała Karolina Krajewska.

A tutaj broszurka z naszego projektu: Kamienice z Nadodrza


Debata: jak dbać o kamienice?

Podczas spotkania w Infopunkcie Nadodrze – Łokietka 5 z Piotrem Pelcem z Pracowni Konserwacji Zabytków i Magdą Old Kafel Story porozmawialiśmy, o tym, jakie skarby kryją kamienice, jak o nie dbać i co jest kluczem do spektakularnej renowacji. Poruszyliśmy m.in. takie wątki:

- Jak się poczuć w kamienicy “jak u siebie”? Co to w ogóle znaczy?

- Jak rozprawić się ze stereotypami?

- Jak zmienia się postrzeganie kamienic i co sprawia, że w niektórych miejscach (także w internecie) przeżywają one swoją drugą młodość?Goście spotkania:

 • Piotr Pelc - absolwent wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, katedry zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Na co dzień zajmuje się konserwacją dzieł sztuki, a jego działania i realizacje możecie śledzić na stronie Pracownia Konserwacji Zabytków - Piotr Pelc
 • Magda Jarczewska-Bomba - autorka projektu Wrocławskie kafle / / / old kafel story, który w skrócie można opisać słowami: kafle, Wrocław, odkrycia. Wykonane przez nią fotografie kolorowych i wzorzystych kafli zachęcają do wyruszenia w inspirującą podróż po Wrocławiu szlakiem starych kafli ukrytych w kamienicach. Więcej kafli kamienicowych znajdziecie na Jej blogu.

Prowadzenie:

 • Jacek Sterczewski - socjolog, aktywista, mieszkaniec Przedmieścia Oławskiego. Pracownik Infopunktu Nadodrze, gdzie zajmuje się projektami dotyczących rozwoju gospodarczego i społecznego osiedli Wrocławia. Prowadzi bloga i podkast społeczny Lokacje. I mój partner w Mikrograntowych projektach 😊 


Oprócz tego, zorganizowaliśmy też spacer z przewodnikiem, grę miejską, a także warsztaty z malowania kafelków w MaluMika. 


Spacer śladami Breslau

Maciej Wlazło, znany Wam jako Beard of Breslau to człowiek, który o Wrocławiu wie naprawdę dużo! Podczas spaceru, do którego chciało dołączyć grubo ponad 100 osób (WOW, WOW!) odkrywał z nami miejsca, które czają się tuż za rogiem, a na co dzień nie do końca zwracamy na nie uwagę. Tymczasem Nadodrze ze swoimi zaułkami może być bajeczne, zaskakiwać spontanicznymi sąsiedzkimi spotkaniami na podwórku i budzić pytania, czemu niektórym kamienicom się poszczęściło trochę mniej. Spora dawka wiedzy i wrażeń!


Oprócz spacerów między ulicami odwiedziliśmy też pracownię sztukatorską Rafała Kołba.Warsztaty z malowania kafelków

Wiem, że ten element kamienic kochacie mocno. Wyjątkowe posadzki, płytki naścienne… Zachwycamy się nimi zaglądając przez okienka w drzwiach i spoglądając na klatki schodowe. Podczas warsztatów w MaluMika stworzyliśmy prawdziwe arcydzieła!

Spotkanie zaczęliśmy od wprowadzenia i wyjaśnienia właściwości szkliw oraz technik malowania, aby następnie przejść do pracy! Część osób postawiła na kafelkowe impresje z południa Europy, a inni zainspirowali się naszymi wrocławskimi. 


Gra miejska między kamienicami

Nadodrze najlepiej odkrywać spacerując. W codziennym biegu można jednak przegapić co ciekawsze smaczki, dlatego wraz z Ewą Zielińską (Rykoszetka) stworzyliśmy grę miejską z mapką i sekretnym hasłem. 

Na czym polega ta zabawa?

Podczas gry miejskiej otrzymujecie mapkę z zaznaczonymi punktami i zadaniami do rozwiązania - oczywiście w temacie kamienic! Tropiliśmy detale, literki, odkrywaliśmy podwórka.

Po grze widzieliśmy się na wspólnym, sąsiedzkim pikniku na Placu Świętego Macieja!

Ciągle nie możemy wyjść z podziwu, ile osób było chętnych do udziału w naszych wydarzeniach! Dzięki wielkie 😊


Projekt zrealizowany w ramach programu Mikrogranty.


4 komentarze

 1. Bardzo ładna kamienica, ja właśnie ostaniom znalazłem mieszkanie w Bydgoszczy na górzyskowie, jest przepiękne i okolica malownicza.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kawalerka na sprzedaż Bydgoszcz to często wyszukiwana fraza wśród osób szukających pierwszego mieszkania. Tego rodzaju nieruchomości to również interesująca oferta dla osób inwestujących w nieruchomości do późniejszego wynajmu, zapewniająca potencjalny stały dochód.

  OdpowiedzUsuń
 3. A to jest trafiony motyw waszym zdaniem - https://joniak-galeria.pl/galeria-komercyjna/? Ogólnie obrazy Juliusza Joniaka do kupienia w Krakowie będą chyba jeszcze jakiś czas. To wydaje się trafiona inwestycja. Jak to widzicie?

  OdpowiedzUsuń

Instagram

Mieszkanie w kamienicy. Theme by STS.