"Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie" - rozprawmy się z mitamiZastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób do myślenia o mieszkaniu i domu podchodzą architekci i artyści? Czy zdobyta wiedza przekłada się na super triki i niestandardowe rozwiązania? Czas rozprawić się z mitami ;)
1. Liczy się tylko "Dizjan" przez wielkie D
Otóż, of kors, że nie. Każda rozmowa w tej książce pokazuje, że dizajn ma różne oblicza: pamiątki rodzinnej, zaprojektowanego przez siebie wazonu, funkcjonalnych mebli do przechowywania, słynnego krzesła Thonet no. 14. Kosztuje dużo albo nic. Reguł nie ma!

2. Żeby się dobrze urządzić, trzeba być na swoim
Nie. I właściwie tak mogłabym zakończyć... ale dodam jeszcze jedno zdanie. W szaleństwie posiadania własnego M, spokojnie można tego nie chcieć, nadal tworząc własny klimat w czterech ścianach.

3. Fajne mieszkanie wymaga dużych pieniędzy
I tak, i nie.
Może.
Można z rozmachem szarżować marmurem albo (lub i!) bacznie obserwować strategiczne śmietniki, gdzie ludzie wystawiają niepotrzebne im meble i dodatki. Sami o tym dobrze wiecie. Jedni biorą kredyty na wiele lat, inni otrzymują perełki w spadku. Część remontuje wszystko na tip top i poddaje kosztownej renowacji najmniejsze ślady przeszłości, a część mieszka i powoli ogarnia przestrzeń.

4. Dom wymaga czasu i pomysłu
Tak
Możesz wybrać mieszkanie z katalogu i urządzić je z katalogu. Nic w tym złego, jeśli czujesz się z tym dobrze. Jednak ta książka dowodzi, że nawet najbardziej nieporęczne wnętrza można zmienić i przystosować. Każda przestrzeń to czas i pomysły, a wszystko zależne jest nie tylko od naszej wizji i trendów, ale przede wszystkim potrzeb! Nie ma rzeczy niemożliwych.

5. Uniwersalne reguły się sprawdzają 
Tak, ale pewne zasady się łamie ;) Aleksandra Koperda, autorka Hygge Blog i tej książki, podaje nam też jak na bogato zdobionej tacy wyszperanej na targu staroci porady dotyczące aranżacji małych mieszkań, wyboru pierwszego obrazu i współpracy z projektantem. Pokazuje rzuty mieszkań, a przez opowieści rozmówców wprowadza proste wskazkówki, które mogą nam pomóc urządzić własne M. Bez architektonicznej nowomowy, z lekkością, naturalnie.

"Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie" pokazuje przede wszystkim jedną z najbardziej oczywistych prawd: dom tworzą ludzie. Ich całkiem zwyczajne, codzienne historie i te niezwykłe, które zdarzają się raz w życiu. Te, dzięki którym wspominamy pierwsze wakacje nad morzem - spoglądając może i na obciachową figurkę z muszli, te prezentujące hobby, życiowe błędy albo nieudane prezenty od ciotki. I te, które zostały pieczołowicie wybrane po długich rodzinnych naradach. Wiecie. Wtedy to już nie jest po prostu zielona kanapa. To ta zielona kanapa wybrana po 3 wycieczkach do sklepu meblowego, 28 godzinach spędzonych na przeszukiwaniu stron internetowych, 2 kłótniach i 5 kawałkach ciasta.

Podążając za pytaniem, które stawia przed nami Rojek: "Mieć czy być", odpowiedź jest dość jednoznaczna: być i... mieć, to, co dla nas wyjątkowe, choć codzienne. Niekoniecznie swoje, ale po swojemu.Za przesłanie książki podziękowanie dla Wydawnictwa Znak!

Prześlij komentarz

Instagram

Mieszkanie w kamienicy. Theme by STS.