Sprzątamy kamienice na Przedmieściu Oławskim!Niestraszne nam kilkucentymetrowy kurz na sztukateriach, drzwi pokryte sporą warstwą znaków czasu i kafelki spowite w wyznania, uliczne poezje czy artystycznie przywieszone ogłoszenia reklamowe. Wszystkiemu daliśmy radę! W ramach naszego Mikrograntu sprzątamy kamienice na Przedmieściu Oławskim. Jakie są efekty? Zobaczcie!

Pierwsza akcja odbyła się przy ul. Mierniczej i Traugutta. W sobotę, 9 listopada, tuż przed południem, wyruszyliśmy wraz z wolontariuszami porządkować klatki schodowe w tej części Wrocławia. Zajęliśmy się drzwiami, zdobieniami, kafelkami i uprzątnięciem śmieci. Efekt tych paru prostych, wydawać by się mogło "codziennych zabiegów kosmetycznych" przeszedł wszelkie oczekiwania!
kamienica nr 1
Tutaj naszym wyzwaniem były sztukaterie! Tak bogato zdobione wcale zbyt często nie zdarzają się we Wrocławiu. Czekała nas więc bardzo precyzyjna "robota" ;)

przed

po
kamienica nr 2
Tutaj przyjrzeliśmy się zdobieniom i drzwiom, wyczyściliśmy to, co się dało. Choć z bolącym sercem na kolorystyki zdobień ;)W sprzątaniu uczestniczyła także dziennikarka Magdalena Skawińska - podpytywała nas w międzyczasie o to, jak postrzegamy kamienice i skąd w ogóle taka inicjatywa! Wkrótce poinformujemy Was o tym, gdzie będzie można posłuchać reportażu!kamienica nr 3
Królowa tego dnia ;)
Usunięcie bohomazów wymagało sporo wysiłku, ale da się to zrobić! I to bez specjalistycznych środków chemicznych - wystarczą zwykłe detergenty ze sklepu.


Choć najcięższa, to i przynosząca najwięcej satysfakcji!Zestaw obowiązkowy: specyfiki do trudnych zabrudzeń i posiłek dla uczestników wydarzenia!


Jeżeli do tej pory oglądaliście tylko w telewizji programy typu Perfekcyjna Pani Domu, śledziliście na Youtube kanał Uli Pedantuli lub filmiki w stylu 5 life-hacków, jak wyczyścić coś, czego się nie da, to uczestniczenie live w takim wydarzeniu na pewno byłoby nie lada gratką ;)

A na końcu - choć najważniejsze - DZIĘKUJEMY wszystkim uczestnikom sprzątania! Jesteście najlepsi! Bez Waszego zaangażowania i determinacji to wszystko by się po prostu nie wydarzyło :) 
Nasza akcja pokazuje, że, aby żyło się choć trochę lepiej, wcale nie trzeba wielkiego remontu (choć przydałby się), a wystarczy kilka rąk chętnych do pracy, trochę środków czystości i 3-4 godzinki wolnego czasu.

Kolejna edycja naszego sprzątania miała miejsce już 16 listopada. W sobotę o godz. 11:00 zebraliśmy się znów przy Biurze Rady Osiedla przy Kościuszki 140. 

Tym razem trafiliśmy do klatki, której koniecznie trzeba było pomóc pozbyć się kurzu ze zdobień. Majestatyczny korytarz robił wrażenie!Najbardziej szkoda nam było drzwi! Pomazane, zalepione szyby, odrapania - niestety obawialiśmy się, że możemy je uszkodzić :( A podstawowe środki nie dawały rady tym szybom!Kolejny adres, który odwiedziliśmy to było wyzwanie! Wymagało cierpliwości i precyzji, bo czyszczenia domagały się kafelki z drobnymi elementami! Tu z kolei porozmawialiśmy sobie z sąsiadami, była bardzo przyjemna atmosfera. No i jak za starych dobrych czasów - jak dziadkowie - obdarowali nas słodyczami ;)


Na szczęście ta dzielna ekipa i Pani Fotograf - Marta Gustche, która oprócz pięknej relacji z 16 listopada, również przyłożyła się do nadania blasku kamienicom!

W ramach akcji, można było zgłaszać kamienice, którym przyda się dobry duch motywacji: zyciewkamienicy@gmail.com.

Więcej informacji o Mikrograncie "Kamienice z Przedmieścia: społeczne gospodarowanie na klatce i na stronie" znajdziecie TUTAJ.Projekt realizują:
Jacek Sterczewski
a Jacka na pewno kojarzycie z Dnia Trójkąta, Nocy Nadodrza i wielu kulturalnych wydarzeń we Wrocławiu! Jest socjologiem i podcasterem, który bardzo aktywnie działa na Nadodrzu, szczególniena Łokietka 5 i na “Trójkącie”.


Kasia Kwiecień
znacie mnie z tego bloga i pewnie kilku innych działalności w internecie i nie tylko. Na co dzień pracuję w Fu-Ku, gdzie zajmuję się strategią i komunikacją marek, a po godzinach nagrywam podcast Myśli Zebrane, piszę FashionBranding.pl oraz MieszkaniewKamienicy.com.

@mieszkaniewkamienicyPosłuchaj reportaży o naszej akcji:

Trójka Polskie Radio - "Z miłości do starych kamienic"
Czwórka Polskie Radio - "Porządki"
podkast Lokacje. Audycja Społeczna - O mieszkaniu w kamienicy
podkast Myśli Zebrane - Kamienice: mieszkanie z historią czy koszmar? / w wersji Spotify

2 komentarze

  1. Witam. Zabytkowe kamienice warte są by o nie zadbać. Nasuwa się jednak pytanie dlaczego mieszkańcy tych kamienic nie mogą ich sami posprzątać. Nie razi ich brud i dewastacja tych pięknych wnętrz?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o wywóz dużej ilości śmieci, to polecam - https://wywozz.pl/wywoz-smieci/, szczególnie dużych. Przez nich ten wywóz śmieci w Krakowie jest ogarniany naprawdę szybko.

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Mieszkanie w kamienicy. Theme by STS.