Kamienice z Przedmieścia: Mikrogranty czas start!

Oto nastaje czas, ruszam z projektem Mikrograntu: Kamienice z Przedmieścia: społeczne gospodarowanie na klatce i na stronie! A właściwie to ruszamy - razem z Jackiem Sterczewskim, który prowadzi podcast @Lokacje, zapraszamy Was na warsztaty, prelekcje i do udziału w akcji porządkowania kamienic. Chodźcie, patrzcie, co szykujemy! 


Kamienice to nasze domy, dlatego chcemy o nie zadbać! Po pierwsze zakasać rękawy do pracy i odkryć spod warstwy kurzu piękne kafelki i detale na Trójkącie, po drugie przyjrzeć się temu, jak mieszkamy w kamienicach, a po trzecie uchwycić je w kadr aparatu, żeby ich dawny, ale też współczesny charakter utrwalić. Na blogu Mieszkanie w kamienicy pokażemy bohaterów naszej codzienności - budynki, architekturę - które wydają się być nieco “obok” i, co ważniejsze, ludzi - portrety ich mieszkańców. W ramach projektu odbędą się też wykłady o wnętrzach i warsztaty DIY, wystawa zdjęć oraz pchli targ. Wszystko pod znakiem kamienicy!

Kamienice z Przedmieścia: Mikrogranty we Wrocławiu z Mieszkaniem w Kamienicy


O urządzaniu kamienicowych wnętrz
Spotkamy się 6 listopada, w środę, w Folgujemy o godzinie 18:00 - tam opowiem Wam o urządzaniu kamienicowych wnętrz. Tak, tak, to spotkanie akurat poprowadzę ja :)
Będzie to wydarzenie otwarte, na które wszyscy są zaproszeni - nie tylko osoby z Przedmieścia Oławskiego.


Następnie 9 listopada (sobota) wybieramy się na pierwsze kamienicowe sprzątanie! Aleee... adresu jeszcze Wam nie podamy... bo go szukamy! Może to Waszą kamienicę trzeba lekko odkurzyć, wyczyścić kafelki, odkryć piękno, które w sobie kryje? A może znacie miejsce, któremu należy się trochę uwagi?

Przyjmujemy wszystkie zgłoszenia na zyciewkamienicy@gmail.com!Złap kamienicę w kadr
To kolejne spotkanie w naszym planie - tym razem z Maciejem Lulko, fotografem architektury. Również Was wszystkich zapraszamy! Widzimy się w Muzeum Etnograficznym o 18:00.

16 listopada znowu wybieramy się na sprzątanie kamienicowych klatek i kafelków.

A 20 listopada o 18:00 w Pracowni Komuny Paryskiej Ania Drozd i Beata Łańcuchowska z Pani to Potrafi przeprowadzą warsztaty DIY - zrób to sam. Co będziemy robić? Szykuje się dekorowanie talerzy na ściany! Będziemy na nich malować kamienice i poznamy sposoby sprytnego wieszania ich na ściany.

Na 15 grudnia planujemy zakończenie naszego Mikrograntu, w trakcie którego zapraszamy na Pchli targ! Liczymy na Was i piękne przedmioty z Waszych domów, które będą poszukiwały nowych właścicieli :)

WAŻNE!
Jeśli chcecie, żebyśmy to Wasza kamienicę wzięli pod lupę i zmobilizowali sąsiadów do wspólnego odkrycia piękna kafelków czy klatki schodowej albo znacie taki adres, któremu by się to przydało - konieczcnie piszcie.
Najlepiej na maila: zyciewkamienicy@gmail.com :)

Szukamy też ROZMÓWCÓW - częścią naszego przedsięwzięcia jest bowiem publikacja wywiadów z mieszkańcami kamienic na blogu oraz WYSTAWA ZDJĘĆ :)
Na wystawie zdjęć chcemy pokazać mieszkańców Przedmieścia Oławskiego i ich mieszkania. Fotografią zajmie się niezastąpiona Marta Gutsche, którą znacie jako Kokijaże :)Zapytacie, co to te Mikrogranty?


Już tłumaczę. Mamy we Wrocławiu taką akcję, że można się zgłosić (nawet jako zwyczajne osoby, nie firmy, nie NGO - choć i dlat takich podmiotów są też organizowane Mikrogranty, tylko, ze na innych warunkach) i zrealizować lokalnie osadzony pomysł, który trochę łączy kulturę, trochę edukację i wzmacnianie społecznych więzi.

Mikrogranty to po prostu ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji czy rekreacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym, skierowane głównie do lokalnych społeczności.


To podsumowując cały kamienicowy rozkład jazdy:


6.11.2019 godz. 18:00
O urządzaniu kamienicowych wnętrz - Kasia Kwiecień - Folgujemy

9.11.2019
Sprzątamy kamienice! cz. I (zgłoś kamienicę na zyciewkamienicy@gmail.com)

13.11.2019 godz. 18:00
Złap kamienicę w kadr - o fotografowaniu architektury - Maciej Lulko - Muzeum Etnograficzne

16.11.2019
Sprzątamy kamienice! cz. II (zgłoś kamienicę na zyciewkamienicy@gmail.com)

20.11.2019 godz. 18:00
Warsztat DIY z Pani to Potrafi (będą obowiązywały zapisy - liczba miejsc ograniczona)

15.12.2019
Zakończenie i Pchli targNa koniec jeszcze trochę o nas:

Kasia Kwiecień

znacie mnie z tego bloga i pewnie kilku innych działalności w internecie i nie tylko. Na co dzień pracuję w Fu-Ku, gdzie zajmuję się strategią i komunikacją marek, a po godzinach nagrywam podcast Myśli Zebrane, piszę FashionBranding.pl oraz MieszkaniewKamienicy.com.

@FashionBrandingPL
@myslizebrane

Jacek Sterczewski

a Jacka na pewno kojarzycie z Dnia Trójkąta, Nocy Nadodrza i wielu kulturalnych wydarzeń we Wrocławiu! Jest socjologiem i podcasterem, który bardzo aktywnie działa na Nadodrzu, szczególniena Łokietka 5 i na “Trójkącie”.

@Lokacje
@Nawyki.kolizje

O oprawę graficzną naszego Mikrograntu zadba Magda Kruk, a zdjęciową Marta Gutsche.


Na bieżąco będę relacjonować wszystko na blogu i na instagramie:
@mieszkaniewkamienicy
A Jacek sprawi, że o kamienicach będziecie mogli posłuchać w podkaście Lokacje. Audycja Społeczna!

Wkrótce także ruszamy z wydarzeniami na Facebooku, więc o wszystkim będziemy Was jeszcze informować ze szczegółami. Mam nadzieję, że do nas dołączycie!

1 komentarz

  1. Interesuje mnie rozdrabnianie gałęzi w Krakowie. Gdzie warto uderzać? Czy Wam to coś mówi - https://wywozz.pl/rozdrabnianie-galezi/ ? Kto wykona to solidnie i za przyziemne pieniądze?

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Mieszkanie w kamienicy. Theme by STS.